• Dağlık Kilikia Bölgesinde Antik Çağda Zeytinyağı ve Şarap Üretimi: Üretimin Arkeolojik Kanıtları

Kilikia Bölgesi, sahip olduğu zengin arkeolojik potansiyeli sebebiyle, çok sayıda araştırmacıya ev sahipliği yapmıştır ve bu arkeolojik kalıntılar çok sayıda yayında ele alınmıştır. Bu zenginliğin birçok araştırmacının dikkatini çekmesine ve çalışma konusunu oluşturmasına karşın yapılan çalışmaların kronolojik ve tipolojik açıklamalar üzerine yoğunlaşmış olması bir eksiklik olarak görülmelidir. Bu kapsamda, 2006 yılında başlattığımız ve ilk etabın, ağırlıklı olarak, bölgenin Antik Dönemlerdeki tarımsal üretim organizasyonuyla bağlantılı olduğu arkeolojik yüzey araştırmaları, böyle bir bakış açısının sonucu olarak gelişti. Ekonomi temelli ve Antik Çağdaki üretimi anlamaya yönelik çalışmalar, kendimizi inanılmaz zengin bir organizasyonun içinde bulmamıza yol açtı.

Çalışmanın bir diğer boyutu ise bölgenin Antik Dönemde sahip olduğu zeytinyağı ve şarap üretim kapasitesidir. Bu ürünler sadece ihtiyaç maddesi olmamışlardır, bunun ötesinde bölgelerin ekonomisi, tarihi, kültürü, dili, dini, edebiyatı, sanatı ve alışkanlıkları üzerindeki etkileriyle de önemli bir rol oynamışlardır. Antik Dönemde böyle bir ekonomik ve kültürel birikime sahip olan bir bölgede bugün zeytinciliğin ve bağcılığın ihmal ediliyor olması çok üzücüdür. Anadolu topraklarında, zeytincilik ve üzümcülüğe ve bağlantılı olarak zeytinyağı ve şarap üretimine, saygınlıklarının iade edilmesinin zamanı gelmiştir ve bu çalışma bu açıdan bir başlangıç olarak kabul edilmelidir. Bu kitap, bu tür bir bakış açısının ilk ürünüdür.

Dağlık Kilikia Bölgesinde Antik Çağda Zeytinyağı ve Şarap Üretimi: Üretimin Arkeolojik Kanıtları

  • Yazar: Ümit Aydınoğlu
  • Yayınevi: Ege Yayınları
  • ISBN: 9789758072361
  • Basım Yılı: 2009
  • Dil: Türkçe
  • Stok Durumu: Stokta yok
  • 0,00TL


Etiketler: Ümit Aydınoğlu, Dağlık Kilikia Bölgesinde Antik Çağda Zeytinyağı ve Şarap Üretimi: Üretimin Arkeolojik Kanıtları, Arkeoloji, Klasik Arkeoloji, Araştırma İnceleme