• Taşa Yontulu Tanrılar. Hitit Kaya Tapınağı Yazılıkaya

Hititlerin en önemli tapınım merkezi olan Yazılıkaya üzerine üzerine hazırlanmıştır. 

Kitap, 208 s, 152 renkli ve 23 siyah beyaz fotoğraf, 60 çizim ve 8 plan içerir. Türkçe.

Yazılıkaya kaya tapınağı Türkiye’nin en önemli Son Tunç Çağı kült merkezlerinden biridir. Doksandan fazla tanrı, tanrıça, fabl yaratığı ve hayvanların betimlendiği eşsiz kabartmalar kaya duvarlarını süsler. Bilinen bütün Hitit kabartmalarının yarısından fazlası buradadır.

Bu tapınak Çorum yakınlarında bulunan Hitit başkenti Hattuša’nın hemen yanıbaşında yer alır. 1931 yılından beri Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün bu kentte yürüttüğü kazılar kapsamında, Yazılıkaya açık hava tapınağı da ayrıntılarıyla incelenmiştir. Çok sayıda bilimsel yayın olmakla beraber, bugüne kadar bu kutsal alanı çeşitli yönleriyle ele alan, bilim insanlarının yanı sıra daha geniş bir okuyucu kitlesine de hitap eden, tümü resimli bir kitap yoktu.

Bu kitap işte bu eksiği doldurma amacını güder ve okuyucuyu tapınak içinde gezi rotası üzerinde bilgilendirdiği için, yerinde, rehber olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda geç­miş dönemlerdeki kazıların ve daha yeni araştırmaların sonuçlarını bir araya getirir. Değişik açılardan çekilmiş göz alıcı yeni fotoğraflarla kaya odaları tüm kabartmaları ve tapınak yapılarıyla ayrıntılı olarak sunulur. Bunun ardından bu kutsal mekanın tarihçesi ve hala gizemini koruyan işlevi ele alınır. Okuyucunun bu yeri gözünde daha iyi canlandırabilmesi için, Hititler, başkentleri Hattusa, araş­tırma tarihçesi ve daha pek çok konu hakkında ek bilgiler ayrıca işlenmektedir. 

Arkeolog Jürgen Seeher, halen Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul şubesinde görevli olup 35 yıldır Türkiye’de çalışmaktadır. 1994-2005 yılları arasında Hitit başkenti Hattuša’da yürütülen kazı ve araştırma projesinin başkan­lığı görevini üstlenmiştir.


(İngilizce ve Almanca baskıları da mevcuttur: Gods Carved in Stone / Götter in Stein gehauen)

Taşa Yontulu Tanrılar. Hitit Kaya Tapınağı Yazılıkaya

  • Yazar: Jürgen Seheer
  • Yayınevi: Ege Yayınları
  • ISBN: 9786055607555
  • Basım Yılı: 2011
  • Dil: Türkçe
  • Stok Durumu: Stokta var
  • 70,00TL
  • 63,00TL


Etiketler: Jürgen Seeher, Taşa Yontulu Tanrılar. Hitit Kaya Tapınağı Yazılıkaya, Arkeoloji, Hittiler, Protohistorya