Hakkımızda

HAKKIMIZDA

            Amazon Kraliçesi Myrina, İzmir ili Aliağa ilçesindeki Myrina kentini kurmuş ve kente adını vermiştir. Yunanlıların atası olan Akhalar, Troya kentini almak için Çanakkale’ye saldırdıklarında, birçok Anadolu kenti gibi Myrina halkı da kraliçelerinin önderliğinde Troya’yı savunmak üzere Çanakkale’ye gitmiştir. Myrina bu savaşta hayatını kaybetmiş ve Troyalılar onun için büyük bir anıt mezar yaptırmışlardır.

Yayınevimize, Anadolu’nun ilk kadın şehidi olan Amazon Kraliçesi Myrina’nın adı verilmiştir. Logomuzdaki kuş tasviri, Antik Yunan mitolojisindeki griphon ve Türk mitolojisindeki anka kuşu ile özdeşleştirilmiştir. Yırtıcı kuş sembolü, Hitit, Yunan, Roma, Selçuklu ve daha birçok toplumda gücün ve güvenin sembolü olmuştur.

Myrina Yayınları’nın yayın politikası Akademik ve Edebi nitelikte eser basmaya yöneliktir. Yayınevimiz, Edebiyat, Arkeoloji, Antropoloji, Sanat, Psikoloji, Tarih, Sosyoloji, Felsefe, Gezi-Turizm, Politika-Siyaset, Bilim ve Mühendislik gibi geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.